„ANGLIK ” czy warto kupić

Temat szósty „ ANGLIK” czy warto kupić.

Samochody z Wielkiej Brytanii stanowią ciekawą alternatywę cenową dla aut z kontynentu ale czy tak jest w rzeczywistości?

Samochody do ruchu lewostronnego są przystosowywane na kilka sposobów. Głównym elementem, który podlega zmianom jest ściana grodziowa. Do tego elementu w większości są montowane części układu kierowniczego, wyposażenia dodatkowego, deska rozdzielcza, elementy elektryczne itd.

SPOSÓB 1:

Nadwozie jest konstruowane tak aby było uniwersalne przez co zmniejszają się koszty produkcji pojazdu dla ruchu lewo i prawo stronnego. Głównym elementem przystosowującym jest demontowana ściana grodziowa. W tym przypadku konwersja jest łatwa – wystarczy wymienić elementy demontowalne, zastosować części kontynentalne i samochód jest w pełni przystosowany do ruchu prawostronnego .

SPOSÓB 2:

Ściana grodziowa jest montowana na stałe ale posiada otwory symetrycznie rozmieszczone dla obydwu wersji mocowania kierownicy. Dostosowanie polega na usunięciu zaślepek lub ich wycięciu jeżeli są metalowe. Wymianę elementów na kontynentalne. W tym przypadku zamiana też jest stosunkowo łatwa.

SPOSÓB 3:

W tym przypadku ściana grodziowa dedykowana jest konkretnie do określonego rynku na którym będzie sprzedany samochód. Dostosowanie wersji do ruchu prawostronnego staje się trudne lub niemożliwe. Zmiany konstrukcyjne są znaczne. Wymiana polega na wycięciu wielu elementów konstrukcyjnych i ponowne zgrzanie tych właściwych . Skomplikowanie procesu konwersji sprawia ,że może okazać się ona nieopłacalna.

 

DODATKOWE WAŻNE INFORMACJE

Aby samochód był całkowice sprawny to nie tylko ściana grodziowa.

Dochodzą jeszcze następujące elementy do wymiany : deska rozdzielcza , elektronika sterująca, fotele przednie , podsufitka, reflektory przednie , światła tylne , mechanizm wycieraczek, zestaw pedałów ( tzw pedaliera), układ kierowniczy, wiązki elektryczne,czasami wykładzina podłogi, tapicerka tunelu środkowego, układ ogrzewania, układ klimatyzacji, czasami szyba przednia, lusterka zewnętrzne, tapicerka drzwi przednich .

PODSUMOWANIE :

Dobrze wykonana przekładka wymaga więc posiadania drugiego samochodu ze wszystkimi elementami potrzebnymi do wymiany. Stosowanie półśrodków tak jak to w większości się dzieje sprawia ,że samochód jest awaryjny, wadliwy konstrukcyjnie, niekompletny .

Są jednak samochody na , które warto wydać pieniądze.