LIKWIDACJA SZKODY

 Temat dziewiąty

                       Zdarza się ,że nasz samochód ulega uszkodzeniu w wyniku zdarzeń losowych . Kiedy nie mamy pewności co do prawidłowości wykonanego kosztorysu możemy  poddać go  weryfikacji przez niezależnego rzeczoznawcę . Kosztorys  powinien być wykonany zgodnie z technologią naprawy samochodu i przy uwzględnieniu możliwych dostępnych środków.

          Zazwyczaj podczas likwidacji szkody mamy do czynienia z zaniżonymi kosztami naprawy.  W przypadku naprawy samochodu może nam nawet zabraknąć środków z przyznanego ubezpieczenia , lub naprawimy auto w sposób ,który będzie powodował, iż jego stan będzie gorszy niż przed szkodą. Nie musimy się na to zgadzać. W zależności od przypadku można wykonać kosztorys na kilka sposobów.

- Wykonujemy kosztorys z uwzględnieniem nowych  części oryginalnych . Nasze auto jest w miarę nowe lub składa się z części fabrycznych  

- Wykonujemy kosztorys z  uwzględnieniem  używanych   części oryginalnych dostępnych na rynku  wtórnym. Nasze auto jest starsze ale posiadało przed szkodą części fabryczne.

- Wykonujemy kosztorys z  uwzględnieniem  części nowych ale wystpęujących jako zamienniki  . Nasze auto zostało już kiedyś naprawione z wykorzystaniem  właśnie takich części.

-  Wykonujemy kosztorys z  uwzględnieniem  używanych , nowych części ,tak oryginalnych i zamienników.

Wybór sposobu naprawy jest uzależniony także od wartości naszego auta . Ważną kwestią pozostaje wybór warsztatu ponieważ duży wpływ na koszty ma także robocizna.

Stawki oferowane przez likwidatorów zazwyczaj dalece odbiegają od rzeczywistości, tak samo jak ceny zamienników nie mają nic wspólnego z realnymi cenami części.

Tak zwana szkoda całkowita często ustalana w kosztorysach nie musi wcale oznaczać ,że samochód nadaje się do złomowania. Odpowiednie ułożenie procesu likwidacji szkody spowoduje ,że naprawa będzie opłacalna a samochód odzyska pełne parametry techniczne  i użytkowe.