Samochód w warsztacie a co z częściami?

 

Temat piąty.

Samochód w warsztacie a co z częściami?                                                                      

Użytkowany samochód podlega zużyciu czy chcemy tego czy nie. Przychodzi chwila kiedy trzeba się zastanowić,  gdzie samochód oddać do naprawy i jakie części zakupić, czy może wszystko zostawić na głowie mechanika .  

 Oddanie samochodu do warsztatu to dla właściciela pewien stres – jak samochód zostanie potraktowany i czy aby wszystko zostanie poprawnie naprawione.

         Kupowanie samemu części do samochodu ,może wiązać się z problemem zakupu nieodpowiedniej lub źle zinterpretowanej do przyszłej naprawy.  Mechanik zazwyczaj posiada możliwość szybkiego zwrotu lub wymiany części na inną prawidłową . W przypadku awarii  kiedy to my kupimy część do naprawy, możemy mieć problemy z jej wymianą na gwarancji  ,ze względu na nieciągły łańcuch zakupowy tzn. nie jesteśmy znani przez sprzedawcę a w przypadku części drogich i przy których należy wykazać się wiedzą przy montażu, gwarancja może nie być  uznana .

Mechanik nie ma prawa odmówić zamocowania części zakupionej przez nas do samochodu ale może nie brać gwarancji na zamontowaną część, naprawa może się przeciągnąć ze względu na problemy formalne.

               W dobrym warsztacie mechanik przeprowadza z klientem wywiad przed przystąpieniem do naprawy na temat tego co się działo z pojazdem zanim trafił do naprawy.                                                                                                               

    – Ustala prawdopodobne koszty naprawy.

- Informuje o wykrytych innych uszkodzeniach i pyta się o możliwość ich usunięcia,może wykonać dokumentację zdjęciową

- Po naprawie przedstawia dowody zakupu części oraz wymienione zużyte elementy

                  Czasem dzieje się jednak zgoła inaczej , zostaje coś wymienione bez wiedzy właściciela , nie okazane zostają stare części a samochód  po pewnym czasie znów ulega awarii i koszty naprawy rosną.

By ustrzec się problemów musimy  poprosić warsztat o zlecenie wykonania naprawy na ,którym będzie zaznaczone co podlega naprawie.

- Ustalamy jakie części zastosujemy ( nie radzę montować bardzo tanich ponieważ bardzo szybko wrócimy z tym samym problemem do warsztatu)  

 - Wymagajmy  dowodów zakupu na części a jeśli mamy choć trochę czasu poinformujmy warsztat ,że chcemy przyjechać i zobaczyć zakupione elementy , będziemy mieć pewność, iż są to te właściwe a nie jakieś niewiadomego pochodzenia.

          W przypadku braku możliwości osobistego dopilnowania naprawy, można skorzystać z pomocy rzeczoznawcy.