TEMAT CZWARTY – JAKI SILNIK DO ZASILANIA GAZEM

 

TEMAT CZWARTY  Jaki silnik do zasilania gazem.

Współczesne silniki w samochodach osobowych  są wyposażone w osprzęt, który jeszcze kilkanaście lat temu nie był stosowany lub w ogóle nie istniał. Coraz bardziej wymagąjace zmiany odnośnie emisji spalin w silnikach tłokowych stosowanych w samochodach doprowadziły do zwiększenia ich stopnia skomplikowania.                                                                                         

Podczas konstruowania nowych silników jako główne źródło zasilania brana jest pod uwagę wyłącznie benzyna bez rozważań nad alternatywnym źródłem zasilania jakim jest LGP. W  takim razie powstaje pytanie jak połączyć zalety zasilania benzyną i gazem  i czy w ogóle da się to połączyć. Obecnie jest to duży problem , kiedyś było łatwiej.                                                            

Nabywcy zależy na tym aby samochód był jak najmniej awaryjny , tani w obsłudze , i oczywiście oszczędny .  Rzeczywistość świata realnego nie jest niestety różowa.  Samochody z instalacją gazową są  w większości mocno zużyte .

Najlepszym silnikem do zasilania gazem byłby silnik pozbawiony wszystkich skomplikowanych rozwiązań, niestety tak nie jest. Musimy brać pod uwagę rozwiązania pośrednie. Nowoczesne silniki z głowicami wielozaworowymi, bezpośrednim  wtryskiem paliwa, rozbudowanym układem oczyszczania spalin nie są dobrym pomysłem na zasilanie gazowe. Rozwiązania techniczne instalacji gazowych oczywiście starają się nadążyć  za producentami samochodów ale  nie dają jednak gwarancji na niezawodną pracę. Aby nie wpaść w spiralę kosztów musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Rozwiązanie 1       

 Przed kupnem samochodu z instalacją gazową najlepiej zasięgnąć informacji u fachowca specjalizującego się w montażu instalacji gazowych. Jeśli będzie to osoba solidna to doradzi prawodłowo jaki kupić samochód. Jeśli nie będzie,to mamy więcej szans ,że kupimy coś problematycznego niż coś dobrego.

Rozwiazanie 2

Informacje od osób użytkujących samochody z zamontowanymi instalacjami  gazowymi . Jest to dobre źródło  wiedzy od bezpośredniego użytkownika. Można się dowiedzieć dużo ale nie koniecznie informacji ważnych dla nas. Użytkownik sam może nie wiedzieć o wielu  aspektach rozwiązań technicznych zastosowanych w jego samochodzie.

Rozwiązanie 3

Udanie się do dealera nowych samochodów , który oferuje instalacje gazowe dedykowane do danego typu silnika i modelu auta. Są to zazwyczaj instalacje dostosowane do pojazdu przez dealera w jego serwisie lub serwisie zewnętrznym  na zlecenie dealera. Rzadziej się zdarza ,że instalacje gazowe są montowane  w fabryce.

Samochód z instalacją gazową może przynieść wiele korzyści jak i sporo problemów z użytkowaniem .