Temat drugi „spodziaki” podczas zakupu auta

TEMAT DRUGI
„Spodzianki” w samochodzie na jakie możesz trafić podczas kupna.
Specyficzny polski rynek samochodów używanych składa się z pojazdów w większości importowanych do kraju jako używane i zazwyczaj w większym lub mniejszym stponiu są lub były uszkodzone. Należy wiedzieć , że samochody w dobrym stanie za granicą utrzymują swoją cenę , jeśli natomiast nastąpi jakaś awaria lub szkoda wypadkowa, samochód jest przeznaczany do sprzedaży. Takie pojazdy trafiają więc do Polski ,są tutaj naprawiane i oferowane dla nabywców. To, iż samochód był naprawiany nie oznacza wcale ,że należy go skreslić z listy potencjalnych egzemplarzy do kupna. Należy jednak pamiętać – naprawa naprawie nierówna. Obecny tabor samochodowy obejmujący pojazdy osobowe składa się w wiekszości z samochodów ,które mają jakąś przeszłość wypadkową.
W naszym działaniu trzeba tak postępować aby być świadomym kupującym wiedząc co może nas spotkać podczas kupna samochodu.
Nowoczesny samochód posiada wiele rozwiązań technicznyh mających zagwarantować bezpieczeństwo podczas kolizji. Jeśli dojdzie do sytuacji kiedy zostają wykorzystane owe składniki bezpieczenstwa to taki samochód nadaje się już tylko na części . Zakup auta po poważnym wypadku – miejmy świadomość ,że poważny wypadek to taki w którym odkształceniu uległy podłużnice samochodu ( w przypadku uderzenia przodem) , które pochłaniają energie podczas uderzenia. Prędkość nie musi być duża aby doszło do mocnego ich odkształcenia. Samochody są tak konstruowane aby jak największa ilośc energii uderzenia była wytracana na elementach składowych przodu. Stosuje się w tym celu zmienne przekroje blach stalowych o podwyższonej wytrzymałości lub stopy aluminium.
Takie zestawienie daje możliwość pochłonięcia energii tylko w przypadku pierwszej kolizji – potem niestety już nie spełnia swojej podstawowej roli!!!!
Pamiętajmy – samochód, który przeszedł poważny wypadek nie będzie naprawiony w większości przypadków w sposób zgodny z technologią napraw ze względu na koszty. Zawsze znajdą się jakieś uproszczenia aby tylko obnizyć koszty i sprzedać z zyskiem.
Systemy bezpieczeństwa , które aktywowały się podczas kolizji stanowią sporą część wartości pojazdu – tu także możemy mieć „spodziankę” w postaci zamontowanych zaślepek poduszek, wpiętych w obwód układów imitujących działanie urządzeń bezpieczeństwa biernego, zamontowanych komponentów z takiej samej marki i modelu ale innej wersji , które mają prawo nie zadziałać.
Osobną grupę stanowią samochody , które nie uczestniczyły w kolizjach ale mogące także posiadać ważne „spodzianki”.
Samochód z dużym przebiegiem – zazwyczaj nadwozie jest w stanie poprawnym lecz układ napędowy nadaje się do wymiany.
Pamiętajmy – współczesne silniki są tak budowane ,że nie ma w większości możliwości wykonania naprawy głównej z wykorzystaniem części nad i pod wymiarowych. Osprzęt silnika musi funkcjonować poprawnie aby spełniał normy czystości spalin. Zakup samochodu z uszkodzonym zaworem EGR, zużytym katalizatorem, uszkodzonymi wtryskiwaczami i późniejsza naprawa może kosztować wiele ! A to przykra „spodziaka”. Układ zawieszenia z przodu i tyłu także może przynieść wiele nieciekawych „spodzianek”. Skomplikowane wielowahaczowe zawieszenia dają duży komfort jazdy ale wymagają podczas naprawy zazwyczaj dużego wkładu finansowego.

W następnym temacie informacje o instalacjach gazowych w samochodach.