Temat siódmy. Naprawy lakiernicze

  Naprawy lakiernicze

                             Powłoka lakiernicza służy do zabezpieczenia powierzchni blach przed korozją , zarazem tworzy także warstwę ozdobną, od której to zależy jak samochód wygląda. Każdy pojazd po pewnym okresie użytkowania posiada ślady na powłoce laierniczej spowodowane oddziaływaniem czynników środowiska zewnętrznego. Mogą to być:  wgniecenia, ślady korozji, zarysowania, odpryski, przebarwienia, przetarcia. Nadchodzi taki czas kiedy trzeba podjąć decyzję co robić – naprawiać czy sprzedać.  Renowacja lakiernicza nadwozia samochodu należy do drogich a efekt pracy jaki po sobie zostawi lakiernik jest jego wizytówką lub porażką.           

Wybór warsztatu jest  dość trudnym  zadaniem.

 Mając samochód możemy pójść na pewne ustępstwa jeśli mamy tego świadomość , jeśli nie mamy to możemy wydać dużo pieniędzy a efekt mieć mizerny , co najgorsze będziemy się temu ciągle przyglądać.

Wybierając warsztat lakierniczy należy zachować pewne zasady takie jak :

1 . Zanim oddasz samochód zorientuj się ile warsztatów jest w okolicy.                        

2. Zrób wywiad jak kształtują się w nich ceny , jak oceniają ich klienci , zobacz samochód po lakierowaniu jeśli jest taka możliwość.                                                           

3. Popytaj znajomych czy może kogoś znają kto naprawiał swój samochód.                     

4. Odwiedzając warsztat zwróć uwagę na porządek przed warsztatem jak i wewnątrz. Brak czystości może oznaczać ,że naprawa nie będzie wykonana dobrze .                                                                                                                              

 5. Oddając samochód poproś o wykonanie wstępnego kosztorysu naprawy.                   

6. Wymagaj aby został wykonany protokół przekazania samochodu. Zaznacz tam wyraźnie wszelkie uszkodzenia oraz wyposażenie jakie pozostaje w aucie.

7. Poproś o podanie prawdopodobnego czasu wykonania usługi.                                     

 8.Po naprawie wykonaj odbiór samochodu i sprawdź go z protokołem przekazania. Jest to ważna czynność ze względu na możliwość wystąpienia wielu wad lakierniczych i niedoróbek.

                      Na odbiór udaj się z drugą osobą , taką która ma doświadczenie w branży lakierniczej może to być znajomy o dużym wyczuciu estetycznym , ktoś kto miał styczność z lakierowaniem renowacyjnym aut , rzeczoznawca samochodowy .

         Ze względu na złożoność procesu lakierniczego sprawy związane z doborem materiałów oraz technologi naprawy powinny być ustalone przed przekazaniem samochodu do warsztatu.

Można skorzystać z informacji jakie udostępnią sklepy zajmujące się dorabianiem lakierów samochodowych na potrzeby renowacji.  www.remikolor.pl